Curtea de Apel Paris a dispus predarea lui Paul al României către autoritățile române

Joi, 18 iunie 2026
Curtea de Apel din Paris a dispus, la 18 iunie 2026, predarea lui Paul al României către autoritățile române, în cadrul procedurii de cooperare judiciară dintre România și Franța. Potrivit Ministerului Justiției, hotărârea reprezintă un pas important în dosarul aflat pe rolul autorităților judiciare de mai mulți ani. Decizia nu este însă definitivă, iar Paul al României se află în continuare sub control judiciar în Franța.
Paul al României a fost condamnat definitiv în România la trei ani și patru luni de închisoare într-un dosar privind retrocedări de proprietăți. Anterior, o solicitare de predare formulată de autoritățile române a fost respinsă de instanța franceză, însă procedura a fost reluată în urma unor evoluții judiciare la nivel european.









